نامه جمعی از وکلای دادگستری ایران به دادستان دیوان بین المللی کیفری لاهه برای تعقیب کیفری بین المللی مسببان کشتار معترضان پاییز ٩٨ ایران

خشونت در برخورد با مردم موجب تشدید بدرفتاری با بازدداشت شدگان شده است. آنها از تمام حقوق مصرح حتی در مواد پنج، شش و هفت قانون آیین دادرسی کیفری ایران محروم شده و اساسا کتاب قانون در ایران مثل سایر حقوق دیگر شهروندان تعطیل شده است.

 


 

 

خانم فاتو بن سودا
دادستان محترم دیوان کیفری بین المللی لاهه

احتراما اینجانبان جمعی از وکلای دادگستری ایران با استناد به اساسنامه ی دیوان کیفری بین المللی لاهه و ایضا مقررات منشور ملل متحد،اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین بین المللی و سایر قواعد آمره ی حقوق بین الملل و تکالیفی که حضرتعالی به عنوان دادستان دیوان کیفری بین المللی دارید به استحضار میرسانیم؛ همچنانکه حضرتعالی اطلاع دارید اعتراضات مدنی گسترده ای از از روز ١۵ نوامبر ٢٠١٩ در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گرانی بنزین آغاز شده است این اعتراضات از سوی مردم به آرامی شکل گرفت اما با برخورد شدید نیروهای امنیتی،انتظامی و نظامی حکومت ایران مواجه شده است که موجب کشتار بی رحمانه ی وسیع معترضین و مجروح شدن بیش از هزار نفر و دستگیری هزاران نفر منتج شده است.در این مدت قانون مثل اینترنت تعطیل شده است و مقامات قضایی در کنار مسولین دولتی و حکومتی در سرکوب گسترده اعتراضات بحق مردم همسو و شریک شده اند و به علت فقدان قوه قضاییه مستقل و کارآمد و نبود عدالت قضایی و فقدان بی طرفی قضایی و عدم وجود دادرسی منصفانه ،نگرانی شدید از وضعیت بازدداشت شدگان وجود دارد از دیگر سو مردم ایران از حق دسترسی آزاد به اینترنت محروم شده اند و حتی تماس تلفنی هم با داخل ایران به سختی صورت می گیرد از سوی دیگر خبرنگاران خارجی در ایران بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی از اطلاع رسانی و پوشش خبری اتفاقات اخیر ممنوع شده اند و عملا هیچ اطلاعی از سرنوشت مردم معترض وجود ندارد .

تعداد کشته شدگان در جوانرود، مریوان، کرمانشاه، سنندج، بهبهان،شیراز، اهواز، اصفهان، تهران، کرج، اسلامشهر، شهریار و دیگر نقاط ایران نگران کننده است. طبق ملاحظه فیلمهای دریافتی از اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران،مامورین امنیتی و انتظامی بصورت مستقیم به تظاهرکنندگان شلیک می کنند.

خشونت در برخورد با مردم موجب تشدید بدرفتاری با بازدداشت شدگان شده است. آنها از تمام حقوق مصرح حتی در مواد پنج، شش و هفت قانون آیین دادرسی کیفری ایران محروم شده و اساسا کتاب قانون در ایران مثل سایر حقوق دیگر شهروندان تعطیل شده است.

لذا از شما به عنوان دادستان دیوان کیفری بین المللی و بر اساس اصل صلاحیتی که قابل اعطا از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحدبه حضرتعالی است و حسب اصل صلاحیت جهانی تعقیب کیفری مسولین و مرتکبین جنایت علیه بشریت، در تعقیب کیفری مسببان سرکوب و کشتار مردم معترض ایران که بشکل گسترده انجام شده و تمام مصادیق جنایت علیه بشریت و نقض قواعد آمره ی حقوق بین الملل را در پی دارد در خواست بررسی فوری امر را داریم. مدارک و مستندات تقدیم می شود.

با احترام

١- محمد مصطفایی
٢- حسین احمدی نیاز
٣- مزدک اعتماد زاده
۴- احسن حسن پور
۵- مسعود اخترانی تهرانی
۶- دانیال استخر
٧- مهدی هوشمند رحیمی
٨- نگار مصری
٩- شیلان بیگ زاد
١٠- نیره انصاری
١١-علیرضا دقیقی
١٢- قهرمان کریمی


 

دسته : سياسي

برچسب :

جوابي بدهيد

نوشته‌های تازه

مبارک باد! (برای کارگران). موسیقی و اجرا: کیمیا قربانی

نامه بک جانباخته به یار در بندش

بی‌خوابی؛ شعری از محمد مختاری. به ياد یاشار دارالشفا و دیگر دانشجویان زندانی

“بذرهای ماندگار” شعر و صدا: رفیق جانباخته سعید سلطانپور. موسیقی: اندرو لوید وبر

وطن پرنده پر در خون

زندانیان سیاسی را آزاد کنید!

زنان ایران در خط مقدم اعتراضات

از مبارزات مردم ایران برای رسیدن به آزادی و دمکراسی پشتیبانی کنید

پشتیبانی از مردم ایران

زنده باد صلح، عشق و آزادی

هی دیکتاتور! دیگه به آخر خط رسیدی

ترانه نان، کار، آزادی

«غوغا» کاری از استاد همایون خرم

قدردانی از دکتر فریبرز رئیس دانا برای مبارزه و تلاش او برای عدالت و آزادی

کلیپ: ادای احترام به ویکتور خارا در تظاهرات مردم شیلی

کلیپ: خلق متحد هرگز شکست نمی خورد – اجرای ویکتور خارا در تظاهرات مردمی 1973