ما گروهی از سوسیالیست‌های ایران، باورمند به دگرگونی‌های بنیادین اجتماعی_اقتصادی برآنیم با ارایه بدیل سوسیالیستی برخاسته از گویه‌ی جمعی پویا، خلاق و بهم پیوسته و با درس آموزی از تجارب انقلابی تاریخ بشری در جهان و تاریخ معاصر جامعه ایرانی، راه حل های اساسی را از دل واقعیت‌ها، تعارضات و تضادهای طبقاتی موجود، کشف، ارائه و به کار بندیم.برنامه پرسش و پاسخ با حضور دکتر فریبرز رئیس دانا – با تقدیر و قدردانی از ایشان

میهمان برنامه :دکتر فریبرز رئیس دانا فعال حقوق بشر، عضو کانون نویسندگان، فعال سیاسی سوسیالیست و دانش آموخته اقتصاد از دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه لندن (L.S.E)

 


 

 

ضرورت مبارزه طبقاتی و تلاش برای عدالت اجتماعی

میهمان برنامه :دکتر فریبرز رئیس دانا فعال حقوق بشر، عضو کانون نویسندگان، فعال سیاسی سوسیالیست و دانش آموخته اقتصاد از دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه لندن (L.S.E)

فریبرز رئیس دانا
این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود.

بخش اول:

 

بخش دوم:

 

سوالات مطرح شده در جلسه:
استاد گرامی آیا مبارزه طبقاتی بدون احزاب طبقاتی شدنی است؟ – آیا سوسیالیستها قادرند بدون یک حزب سیاسی ,مبارزه طبقاتی را به پیش ببرند؟- آیا قدرت سیاسی و دولت مساله اساسی سوسیالیست ها نیست؟- آیا قدرت سیاسی در کشوری که نباشد احزاب سوسیالیست را به رسمیت بشناسد مشروع است؟
جناب دکتر رئیس دانا خسته نباشید با گسترش مبارزات طبقاتی در جهان نیروهای میدان درطیف وسیع جهت خاتمه دادن به فقرو فساد واجرای عدالت اجتماعی به حاکمان هشدار داده اند اما واکنش بکارگیری از زور بوده است. تجربه درایران عدم گوش شنوا برای اجرای عدالت اجتماعی نیز همین شکل بوده است لذا مبارزه نیروه های اجتماعی بصورت فردی چگونه ممکن است؟ با احترام!
با درود دکتر چرا مبارزات طبقاتی که در زمان شاه آنگونه اوج گرفته بود و بعد از انقلاب هم سازمان فدائیان اقلیت تا امروز پرچمدار آن مبارزه بوده اما چرا اینگونه شد که امروز کمرنگ است؟
ما شاهد اوج گيرى مبارزات كارگرى در يكى دو سال اخير در ايران هستيم. مطالبات كارگران در بسيارى موارد با معلمان و ساير حقوق بگيران يكى است . ارزيابى شما از سطح مبارزه طبقاتى در ايران و ارتباط آن با ساير جنبش هاى عمومى اعتراضى بر علبه جمهورى اسلامى چيست؟
عوامل دگردیسی لیبرالیسم به متوحش ترین نظام اقتصادی سیاسی نئولیبرالیسم را میتوان پایان عمر خفت بار نظام سرمایه داری خواند؟
رفیق عزیز آیا سوسیالیسم آنگونه که در انقلاب اکتبر اتفاق افتاد توام با آزادی بود؟ چه در دوران لنین چه در دوران استالین.
پُر مسلم است آزادی و عدالت جدای از هم امکانپذیر نیستند به نظر شما آیا اتفاقی که در انقلاب اکتبر افتاد آزادی و عدالت در اوج بود؟
با درود و عرض ادب خدمت دکتر فریبرز رئیس دانا میخواستم بدانم مبارزه طبقاتی از نظر ایشان برای استقرار سوسیالیسم آیا همان شکستن ماشین دولتی و برقراری دیکتاتوری پرولتاریا است و آیا راه حل ایشان بدین منظور همان رادیکالیسم است و یا ایجاد بستر مناسب جهت حادث گردیدن انقلاب؟ – با سپاس فراوان
استاد گرامی دکتر رییس دانا ، شما نظرتان نسبت به دموکراسی تجربه شده غربی چیست؟
دولت legitime یا مشروع از نظر شما چه ویژگی هایی دارد ؟
آیا شما نمایندگی یک جریان فکری سوسیالیستی در داخل را نمایندگی می کنی ؟
شما نظرتان نسبت به وفاق ملی و سکولار برای گذار از جمهوری اسلامی چیست؟
چرا شما از گروه های ملی یا گروهای زنجیره ای ۱۴ نفره حمایت نمی کنید؟

منبع: به پیش
https://www.bepish.org


 

دسته : سياسي

برچسب :

مقالات هیات تحریریه راهکار سوسیالیستیآرشیو کلیپ و ویدئو راهکار سوسیالیستی

html> Ny sida 1