ما گروهی از سوسیالیست‌های ایران، باورمند به دگرگونی‌های بنیادین اجتماعی_اقتصادی برآنیم با ارایه بدیل سوسیالیستی برخاسته از گویه‌ی جمعی پویا، خلاق و بهم پیوسته و با درس آموزی از تجارب انقلابی تاریخ بشری در جهان و تاریخ معاصر جامعه ایرانی، راه حل های اساسی را از دل واقعیت‌ها، تعارضات و تضادهای طبقاتی موجود، کشف، ارائه و به کار بندیم.مقاله برگزیده: «کمپین سازماندهی در محل کار: وقتی مبارزه می کنیم، پیروز می شویم!»

تجربه نشان داده که کارگرانِ آگاه، شجاع هم می توانند و هم این قدرت را دارند که با اتحاد و انجام اقدامات جمعی، آینده بهتری برای خود و خانواده خود رقم بزنند. رمز موفقیت و پایداریِ این اتحاد در گرو «سازماندهی» نیروی کار است و اینجا نقطه ورود فعالین صنفی و کارگری به عنوان یک سازمان‌دهنده است. شما می توانید یک سازمان‌دهنده باشید که به شرایط نامناسب محیط کار پایان می دهد. این کار را می توان با استفاده از بهترین ابزار و اصولی که سازمان دهندگان با تجربه محل کار ارائه می دهند انجام داد پایه‌های موفقیت و پیروزی‌های آینده را در برابر کارفرمایان، سرمایه‌داران و سیاستمداران بسازید، کسانی که با تداوم اتخاذ سیاست‌های مخرب به رفاه و امنیت شغلی کارگران آسیب می زنند.

 


 

 

کمپین سازماندهی در محل کار: وقتی مبارزه می کنیم، پیروز می شویم!

تارنمای داوطلب

امروز بیش از هر زمان دیگری، طبقه کارگر در معرض حمله است. چرا که دولت‌ها و رهبران سیاسی در بسیاری از نقاط جهان نتوانسته‌اند طرحی را ارائه دهند که بطور واقعی از زندگی و معیشت طبقه کارگر محافظت کند و رفاهی نسبی برای میلیون‌ها خانوار کارگری به همراه داشته باشد. ادامه این روند زندگی شغلی و شخصی کارگران را در معرض تهدیدها و آسیب‌های پرشماری قرار داده است. با این حال، تجربه نشان داده که کارگرانِ آگاه، شجاع هم می توانند و هم این قدرت را دارند که با اتحاد و انجام اقدامات جمعی، آینده بهتری برای خود و خانواده خود رقم بزنند.

رمز موفقیت و پایداریِ این اتحاد در گرو «سازماندهی» نیروی کار است و اینجا نقطه ورود فعالین صنفی و کارگری به عنوان یک سازمان‌دهنده است. شما می توانید یک سازمان‌دهنده باشید که به شرایط نامناسب محیط کار پایان می دهد. این کار را می توان با استفاده از بهترین ابزار و اصولی که سازمان دهندگان با تجربه محل کار ارائه می دهند انجام داد پایه‌های موفقیت و پیروزی‌های آینده را در برابر کارفرمایان، سرمایه‌داران و سیاستمداران بسازید، کسانی که با تداوم اتخاذ سیاست‌های مخرب به رفاه و امنیت شغلی کارگران آسیب می زنند.

راهنمای آموزشی سازمان‌دهنده محل کار «داوطلب» برای راه‌اندازی کمپین‌های سازماندهی محل کار طراحی شده است . این راهنما بر دو شاخص زیر تاکید دارد:

– مشارکت حداکثری بدنه
– رعایت سازوکارهای دموکراتیک در فرآیند سازماندهی

سازماندهی بر اساس مهارت‌هایی است که هر کسی می‌تواند یاد بگیرد. با تأمل و بازخوانی تجربیات و مبارزات محل کار خود از طریق سرفصل‌های آموزشی سازمان‌دهنده، ابزاری برای تبدیل شدن به سازمان‌دهندگان محل کار به دست می‌آورید که به تحرکات مطالبه‌گران شما در محل کار سرعت می‌بخشد.

کارگران بسیاری در کشور ما از استثمار شدن توسط کارفرمایان و بدیهی انگاشتن رویه نقض حقوق کار توسط سیاستمداران و صاحبان قدرت به ستوه امده اند. کارگران از اینکه نیروی «ضروری» کار فرض می شوند و در روابط کار به عنوان یک ابزار یکبار مصرف با آنها برخورد شود، خسته شده‌اند. « زمان تغییر فرا رسیده است» و هر روز شمار بیشتری از کارگران به این نتیجه می رسند که «تا زمانی که به حقوق خود به دست نیابیم، نباید متوقف شویم».

این راهنما، خلاصه‌ای از مفاهیم کلیدی سازماندهی را ارائه می کند. همچنین تلاش می‌کند با طرح پرسش‌هایی، زمینه تدوین منابع آموزشی بعدی را فراهم کند. از شما می‌خواهیم با تکیه بر تجربیات زیسته خود در جریان سازماندهی، به پرسش‌های طرح شده پاسخ دهید و در فرآیند تدوین کتابچه ی «مدل‌های مختلف سازماندهی در محیط کار» با ما همراه باشید.

دانلود فایل این راهنمای آموزشی:

دانلود از سایت راهکار سوسیالیستی

دانلود از سایت داوطلب

 


 

 

دسته : اجتماعي, سياسي, مقالات برگزيده

برچسب :

مقالات هیات تحریریه راهکار سوسیالیستیآرشیو کلیپ و ویدئو راهکار سوسیالیستی

html> Ny sida 1