ما گروهی از سوسیالیست‌های ایران، باورمند به دگرگونی‌های بنیادین اجتماعی_اقتصادی برآنیم با ارایه بدیل سوسیالیستی برخاسته از گویه‌ی جمعی پویا، خلاق و بهم پیوسته و با درس آموزی از تجارب انقلابی تاریخ بشری در جهان و تاریخ معاصر جامعه ایرانی، راه حل های اساسی را از دل واقعیت‌ها، تعارضات و تضادهای طبقاتی موجود، کشف، ارائه و به کار بندیم.گزارشی از وضعیت دانشجویان تربیت مدرس در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، فضای حاکم بر محیط دانشگاه را فضایی رعب‌آور، پادگانی_نظامی و افسرده‌ کننده توصیف می‌کنند؛ فضایی که هر روز نسبت به قبل شادابی و نشاط خود را از دست می‌دهد.

 


 

گزارشی از وضعیت دانشجویان تربیت مدرس در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، فضای حاکم بر محیط دانشگاه را فضایی رعب‌آور، پادگانی_نظامی و افسرده‌ کننده توصیف می‌کنند؛ فضایی که هر روز نسبت به قبل شادابی و نشاط خود را از دست می‌دهد.

فشارهای امنیتی؛
پس از تغییر رئیس حراست دانشگاه در شهریور ماه و پیش از بازگشایی دوباره دانشگاه، خبرهایی مبنی بر گشت شبانه رئیس حراست در محوطه بین خوابگاه‌های دخترانه مستقر در درب جنوبی، وجود دارد. بر اساس گزارشات، رئیس حراست به سرکشی در آزمایشگاه‌های دانشکده‌ی فنی مهندسی نیز می‌پردازد و به طور منظم و بر خلاف قوانین وزارت علوم به منظور تفکیک و جدا سازی دانشجویان دختر و پسر در آزمایشگاه‌ها حضور می‌یابد. این در حالی است که نگهبانان خوابگاه‌های دخترانه، فشار بر دانشجویان دختر را مبنی بر ورود به خوابگاه قبل از ساعت ۱۱ شب، افزایش دادند.

در ورودی درب شمالی نیز مامورین حراستی حتی بیرون آمدن یک تار مو از دانشجویان دختر را بر نمی‌تابند و در صورت مشاهد آن، دانشجوی دختر را متوقف و از او می‌خواهند که حجاب خود را رعایت کند، در غیر این صورت کارت دانشجویی او توقیف می‌شود و از خروج یا ورود او جلوگیری می‌شود و تهدید به تشکیل پرونده انضباطی می‌شود. این تنها بخشی از فشار عریان نهاد حراست بر دانشجویان است. حراستی که پیش از این اقدام به نصب دروبین در تمام فضاها کرده بود.

مشکلات رفاهی؛
اما در بخش زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی نیز مشکلات فراوانی وجود دارد، از جمله تعطیلی کلنیک دندان‌پزشکی دانشگاه. گفتنی است از طرف معاونت‌ دانشجویی دانشگاه تلاشی برای بازگشایی و ارائه خدمات در سه ماه اخیر، صورت‌ نگرفته است.

همچنین در یک ماه اخیر و در اعتراض به پخت نامناسب و کیفیت پایین غذا، سرآشپز سلف مرکزی از کار اخراج شد! اگرچه کیفیت غذا همچنان پایین و حجم غذا نیز نسبتا کم شده است.

در تمامی خوابگاها همچنان مشکلات زیادی وجود دارد. یخچال‌های کهنه و خراب که برای تعمیر آن باید روزها منتظر ماند به‌ گونه‌ای که دانشگاه حاضر به تعویض و خرید یخچال نو و با کیفیت نیست! کمبود ماشین‌های جاروبرقی و اتو، کهنه و فرسوده بودن دیوارها، مشکلات را برای زندگی دانشجویان، بیشتر کرده است.

یکی از پدیده‌هایی که شاید جالب توجه باشد، حضور فعال بسیج در بعضی از فعالیت‌های اقتصادی درون دانشگاهی و خوابگاهی است. یعنی واگذاری بوفه‌ها و بعضی مغازه‌ها به چهره‌های بسیجی است. در بازارچه اصلی پردیس مرکزی، اداره پست و نیز بوفه‌‌‌ی یکی از خوابگاه‌های پسران این موارد را می‌توان مشاهده کرد. یکی از دیگر زیرساخت‌های ناقص در تربیت مدرس، پروژه ساخت دانشکده اقتصاد در چند طبقه بود‌. این ساختمان با وجود ساخت دیوار‌های بتونی، سال‌هاست که نیمه‌کاره رها شده است.

با وجود تمام این مشکلات، راه اعتراض، درخواست‌ و پیگیری مشکلات مسدود است! دانشگاه از برگزاری انتخابات شورای صنفی امتناع کرده است. شورایی که باید فرایند مقدمات و برگزاری انتخابات آن در خرداد ماه انجام می‌پذیرفت.

—————————————–

منبع: کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

 


 

 

دسته : اجتماعي, سياسي

برچسب :

مقالات هیات تحریریه راهکار سوسیالیستیآرشیو کلیپ و ویدئو راهکار سوسیالیستی

html> Ny sida 1