ما گروهی از سوسیالیست‌های ایران، باورمند به دگرگونی‌های بنیادین اجتماعی_اقتصادی برآنیم با ارایه بدیل سوسیالیستی برخاسته از گویه‌ی جمعی پویا، خلاق و بهم پیوسته و با درس آموزی از تجارب انقلابی تاریخ بشری در جهان و تاریخ معاصر جامعه ایرانی، راه حل های اساسی را از دل واقعیت‌ها، تعارضات و تضادهای طبقاتی موجود، کشف، ارائه و به کار بندیم.کانون نویسندگان ایران: آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۲۱ تا ۲۸ مهر ۱۴۰۲)

بند اول منشور کانون نویسندگان ایران: آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.


آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت

(۲۱ تا ۲۸ مهر ۱۴۰۲)

(بند اول منشور کانون نویسندگان ایران: آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی‌هیچ حصر و استثنا حقِ همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.)

جمعه ۲۱ مهر
ــ حکم بدوی پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری در کیاشهر، که پیش‌تر به یک سال حبس و ۲ سال تبعید و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود، در پی رد درخواست واخواهی عیناً تایید شد.

ــ عمران گرگیج، دانشجو، به دست نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شد.

ــ مراد مسعودنیا، معلم بلوچ، با تیراندازی افراد مسلح ناشناس در نیک‌شهر به قتل رسید.

شنبه ۲۲ مهر
ــ داریوش مهرجویی، فیلم‌ساز، و همسرش وحیده محمدی‌فر، فیلم‌نامه‌نویس، در ویلایی در کرج به قتل رسیدند.

ــ سینا یوسفی، وکیل دادگستری، به اتهام «نشر اکاذیب از طریق رایانه» و «تبلیغ علیه نظام» با دریافت ابلاغیه‌ای به دادسرای عمومی و انقلاب شهر اصفهان احضار شد.

یکشنبه ۲۳ مهر
ــ عاطفه رنگریز، نویسنده و فعال حقوق زنان، از یک ماه پیش بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات سمنان و زندان شاهرود محبوس بوده است و خانواده از دلیل بازداشت او بی‌اطلاع‌اند.

ــ حسین محمدی، بازیگر، که دوران محکومیت ده ساله‌ی خود را در زندان کرمان سپری می‌کند به بند زندانیان جرایم خشن منتقل شد.

ــ لیلا حسین‌زاده، دانشجوی دانشگاه تهران، در پرونده‌ای تازه در دادسرای اوین به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» متهم شده است.

ــ ابوالفضل رحیمی‌‌شاد، فعال صنفی معلمان، به حکم هیئت تجدیدنظر تخلفات وزارت آموزش و پرورش به بازنشستگی اجباری محکوم شد.

دوشنبه ۲۴ مهر
ــ مهدی اعتمادسعید، بازیگر، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

ــ کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان به دلیل ندادن مجوز به زنان نوازنده لغو شد.

ــ مهشید گوهری (استاد دانشگاه فردوسی مشهد) و ندا تولایی (استاد دانشگاه الزهرا) اخراج شدند.

ــ محمد نوید بادامی، دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم برضد امنیت ملی» به یک‌سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

ــ رضا اندیشه (فعال مدنی) و اشکان فهیم (فعال فرهنگی) در مهاباد بازداشت شدند.

سه‌شنبه ۲۵ مهر
ــ مهدی یراحی، خواننده و آهنگ‌ساز، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

ــ نوید بادامی، دانشجوی دانشگاه بهشتی، در دادگاه بدوی به ۷۴ ضربه شلاق و یک سال حبس محکوم شد که ۷ ماه از آن تعلیقی است.

ــ مسعود زبردستی، دبیر، در شهر فنوج بازداشت شد.

ــ صالح نیک‌بخت، وکیل خانواده‌ی مهسا (ژینا) امینی، در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به یک سال حبس و مجازات تکمیلی محکوم شد.

ــ رضا شهابی (عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران) و حسین رزاق (فعال رسانه‌ای) که در زندان اوین محبوسند، با وجود نیاز به رسیدگی درمانی، به دلیل مخالفت با انتقال با لباس زندان از اعزام به بیمارستان محروم ماندند.

چهارشنبه ۲۶ مهر
ــ عاطفه رنگریز، نویسنده و فعال حقوق زنان محبوس در زندان شاهرود سمنان، در اعتراض به تداوم غیرقانونی بازداشت، عدم پذیرش وثیقه و ضرب‌وشتم خود در زندان شاهرود، دست به اعتصاب غذای تر زد.

ــ نزدیک به دویست نویسنده و روزنامه‌نگار با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأکید بر ضرورت « فضای آزاد رسانه‌ای» خواهان آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی، دو زن روزنامه‌نگار، شدند.

ــ شایا شهوق، طراح و گرافیست، از بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری به زندان آمل منتقل شد.

ــ ناصر سرگران، وکیل و مدرس دانشگاه نابینایان در سقز، یک هفته است که در بازداشت به سر می‌برد.

پنجشنبه ۲۷ مهر
ــ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران فهرست اسامی روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را بدین ترتیب منتشر کرد: نیلوفر حامدی، الهه محمدی، شایا شهوق، ریبوار سیدمحمدی، کامیار فکور و ویدا ربانی.

ــ پونه عبدالکریم‌زاده، بازیگر و مترجم، به اتهام «اخلال در نظم عمومی و حضور بدون حجاب شرعی» به دادسرای عمومی و انقلاب احضار شد.

ــ صحرا رضایی، زندانی سیاسی پیشین و دانشجوی روزنامه‌نگاری اهل افغانستان، از دانشگاه علامه طباطبایی تهران اخراج شد.

ــ نسرین جوادی، فعال کارگری محبوس در زندان اوین، با وجود وضعیت نامساعد جسمی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.

ــ مجید رضایی، فعال مدنی، از زندان اوین به بیمارستان آموزشی روان‌پزشکی رازی (امین‌آباد) منتقل شد.

ــ جایزه‌ی حقوق‌بشری اتحادیه اروپا موسوم به جایزه‌ی ساخاروف که هر سال به افراد یا گروه‌های فعال در مبارزه با استبداد و دفاع از آزادی بیان تعلق می‌گیرد، امسال به مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» اهدا شد.

ــ پوران ناظمی، فعال حقوق بشر، همراه با تنی‌چند از کنش‌گران مدنی در جنوب کرمان، در دادگاه انقلاب جیرفت به اتهام‌هایی از جمله «اهانت به مقدسات اسلام»، «بر هم زدن امنیت کشور»، «تشویق مردم به ارتکاب جرم و جنایت علیه امنیت داخلی و خارجی»، «توهین به مقامات و مأمورین»، «اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و «محاربه و افسادفی‌الارض» متهم شده‌اند.


دسته : اجتماعي, سياسي, فرهنگی

برچسب :

مقالات هیات تحریریه راهکار سوسیالیستیآرشیو کلیپ و ویدئو راهکار سوسیالیستی

html> Ny sida 1